EN

Blog

Môžem celú večnosť pozerať na hviezdnatú noc

8. 5. 2008

Tú Hviezdnatú noc. Je len jedna, aj keď ich už bolo mnoho. Keď som dnes vyšla na balkón, po chrbte mi prebehol mráz. Mohli sa stať dve veci- zasiahla ma vôňa orgovánu od chodníka alebo niekto prešiel po mojom hrobe, ako hovorí stará legenda. Obe možnosti sú reálne, ja som radšej prijala tú s orgovánom a vzala som si kľúče, vybehla pred blok, odtrhla pár konárikov.

Sú dni, kedy viem, že by som nemala zostávať sama doma. V také dni uverím akémukoľvek klamstvu. A tak som sama v izbe, pozerám na kreslo, v ktorom pred chvíľou sedel, nazvime ho Janko. Volá sa tak totiž. Nasmiali sme sa veľa, teraz sa mi už nechce ani trochu.

Prežívam dobré obdobie, pekné. Som požehnaná v toľkých smeroch. Najmä istotou, že viem, čo so mnou bude ďalej, minimálne ďalší rok a stretávam ľudí. Ale myslím tým, nezoznamujem sa, ja ich naozaj stretávam.

Najprv Wazi. Ešte stále tomu celkom nerozumiem, ale poznala som ho tri minúty a smiala som sa ako nikdy pred Domom odborov v Žiline. Prečo sa to volá Dom odborov? Odbory… No, smiali sme sa, písali, verím v začiatok veľkého priateľstva.

A potom Robko. Ťažko vysvetliť prečo práve on a prečo práve teraz, ale ak mi niekoho Boh položil na srdce, tak to bude on. Neviem, čo sa chystá, ani čo bude. Ten chlapec má 15 rokov a ja si to uvedomujem, ale to, že Pán Boh má plán s tým chlapcom, viem už teraz. A naisto.

A Pán Boh hovorí, nemlčí, ukazuje mi pravdu, ktorá sa mi, už tradične, moc nepáči, ale oslobodzuje, to na sto percent. Zase mi niečo vzal, v prospech niečoho lepšieho, ťažko tomu dnes uveriť, ale chcem.

No a potom ešte Denisa a Anka. Sú pre mňa povzbudením a pomáhajú analyzovať ťažké stavy – Denisa je matematička, analýza by mala byť jej silná stránka. Aj pravdepodobnosť. A Anka je psychologička, takže analýza a terapia… Mala by som ich počúvnuť. Poznajú ma.

Štátnice o necelý mesiac. Všade okolo mňa knihy a papiere a knihy. Celý deň som sa učila pri Chanasovi v izbe, pretože on ignoruje akékoľvek moje pokusy o rozhovor. Keď som sa učila na posledné štátnice pri ňom, bola som vyhlásená aj s Miškou za najlepšiu študentku. Urobím si z Chanasa talizman a vybavím mu mesačnú dovolenku. Ale pýtala som sa naozaj dobré otázky, uznajte, ako napríklad, ktorá časť oblečenia je mu najbližšia a ktorý človek ho pozná najlepšie a či by mu chýbal Maťo Žipaj keby sa presťahoval do Bratislavy. Každý by sa chytil, však?

On nie, a tak som šťastne doštudovala byzantskú kultúru a jej vplyv na Veľkej Morave. No nič, idem ja. Ešte mi treba naštudovať tisíce strán a… píše mi Robko.
No a potom ešte, pozerám sa na Hviezdnatú noc. Milujem Vincenta a vždy budem.
Niektoré veci sa menia, iné nie, no len žiarivá Hviezdnatá noc zostáva tá istá.

« Choď späť

Choď hore